Kolik musím mít našetřeno?

1. dubna 2017 historicky zpřísnily pravidla. Skončily 100% hypotéky. Banky mohou půjčit maximálně na 90% z odhadu nemovitosti zastavované nemovitosti (LTV). Výhodné úroky jsou do 80% LTV. Česká národní banka obrazně říká: „kliente, šetři, ať máš minimálně 20% z kupní ceny“, ale…

V praxi to zatím chodí tak, že si můžete vlastní zdroje dofinancovat jiným druhem úvěru. Potřebujete k tomu jen dostatečné příjmy. Banky ale začaly postupně ctít doporučení ČNB a klienta více hlídají a chtějí doložit, že má našetřeno. Jsou ale stále banky, které to umožňují.

Bude toto obcházení ČNB tolerovat? Sotva. Domnívám se, že je jen otázka času, kdy ČNB i tento trend zakáže. Protože cílem doporučení ČNB bylo snížit počet zadlužených domácností, které netvoří finanční rezervy a vše kupují na dluh a toto řešení je ve svém důsledku horší variantou než jak to bylo před zásahem ČNB. Úvěry, které se používají pro tyto účely, se totiž nabízejí za výrazně vyšší úrokové sazby (až čtyřnásobné) než hypoteční úvěry a finanční zatížení je tudíž pro domácnosti vyšší.

Posledních 10 let se specializuji na financování nemovitostí. Spolupracuji se všemi bankami a stavebními spořitelnami. Díky poptávce klientů jsem v roce 2019 rozšířila své služby o pojištění. Mému současnému podnikání předcházelo studium Andragogiky, práce v neziskovém sektoru a lidských zdrojích.
Komentáře