Kroky souvisí s přísnějším hodnocením bonity žadatelů o hypotéku. Popisuji modelovou situaci, jak nahlíží banky na klienta teď, jak pak od října. Pro znázornění jsem vybrala mé poslední klienty, se kterými jsem podepisovala Žádost do banky v minulém týdnu. Problematika se týká tzv. DTI a DSTI, bližší info o těchto zkratkách najdete v kontextu jiného článku tady.
„To je přeci hloupost splácet do 76ti let věku, to už možná nebudu naživu“, řeknete si.
Jo i ne. Praxe ukazuje, že zde hrají úlohu další faktory, lidé mají leckdy i další majetek, který plánují jednou prodat = za pár let svoji hypotéku umoří. Tito mí klienti jakožto „šťastlivci“ mají například byt, který chtějí zkusit pronajímat, tj. jim to bude generovat další příjem pro splácení (který však banku nezajímá jako příjem). Když tyto klienty pronajímání bytu přestane bavit, byt prodají, hypotéku umoří, či dokonce doplatí. Reálií pro nás ale opravdu zůstává i ta možnost, že budou splácet do takto vysokého věku, protože na cestě životem je vždy více faktorů, které nelze predikovat.
Zajímá vás, jaký bude náhled banky na Váš příjem od října 2018 v případě žádosti o hypotéku? Jste podnikatel/ka? Pokud ano, poskytnu zpětnou vazbu na Vaše daňové přiznání v kontextu potenciální hypotéky. Chcete se mě na něco zeptat, nebo mi jen tak napsat?