Někteří lidé se doslova probouzí a snaží se chytnout poslední příležitost, která se už možná nebude opakovat. A to vše díky pracovité snaze vedení České národní banky, aby na svůj nový domov dosáhlo pokud možno méně lidí, než doposud.
Přišli za mnou Lena a Viktor. Žijí v pronajatém, pražském třípokojovém bytě a měsíčně vč. poplatků zaplatí 21 000 Korun. Lena, původem Běloruska má příjem 29 000 čistého, pracuje tu třetím rokem jako uklízečka a má trvalý pobyt. Žije s manželem Viktorem, který sice vydělává, ale je pro něj obtížené příjem bance doložit, nemá pobyt na území ČR. Žádné splátkové výdaje nemají. Potřebovali také dofinancovat vlastní zdroje. Sice měli našetřeno, ale chtěli si to nechat jako železnou rezervu. Vybrali si byt v Praze v hodnotě 4 000 000. Použila jsem pouze příjem Leny, ale počítala jsem s dvěma členy domácnosti (Viktor má nedoložitelný příjem, tj. příjmy mají vyšší, než deklarované = banku vždy zajímá pouze to, co je zdokladovatelné).
dofinancování 20 % z kupní ceny stavebním úvěrem 800 000
splatnost 18 let
úrok 4.85% 3 roky fix
měsíční splátka 4 229,-
= MĚSÍČNÍ ZATÍŽENÍ CELKEM 15 379,- (splácení celé kupní ceny nemovitosti 4 000 000,-)
Klienti neplatili žádné vstupní či jinak skryté poplatky související s procesem vyřízení hypotéky a úvěru, odhad nemovitosti měli zdarma. Klienti oproti pronájmu měsíčně ušetří několik tisíc. Až doplatí hypotéku, mají narozdíl od pronájmu zhodnocený majetek pro volné využití (mohou ho prodat, či v něm nadále žít, ale už nic nesplácet).
Rodinné cash flow musí vycházet vám a potažmo bance, která vám finance poskytne. Hodně lidí se bojí závazku na desítky let, což je pochopitelné. Každý si představuje jak nebude moct splácet, co se pak stane, jaké jsou možnosti pro tyto případy. Ale existuje něco jako psycholog, a tím je nový spotřebitelský zákon. Outěžku v podobě hypotéky se totiž můžete zbavit – v průběhu hypotéky můžete nemovitost prodat i mimo fixaci = sankce 1% z objemu hypotéky, max 50 000 Korun. V době fixace můžete změny konat zdarma. Když budete chtít, můžete si sjednat nějaký druh pojištění, které vám může pomoct v případě že budete nemocní, nebo ztratíte zaměstnání. Nebo, některé banky mají i možnost tzv. variability splátek, což znamená, že můžete v případě krize požádat o odklad, až o 3 měsíce.
Střecha nad hlavou, na které vám záleží, aby do ní nepršelo, protože bude jednou celá vaše. Nemovitost, kterou můžete pronajmout a hypotéka se Vám splácí sama. Není to lepší, než pasivní žití v pronájmu, díky kterému máte sice kde žít, ale do kterého jen sypete a nic z toho není vaše?
Pokud je to ale hudba budoucnosti, tak i ta se dá ovlivnit a strategie vaší budoucí hypotéky se dá naplánovat. Zjistěte, na jakou hypotéku dosáhnete, potažmo v jaké hodnotě můžete hledat nové bydlení, udělejte si představu o tom, co vás může čekat.
Můžeme vytvořit plán v již kontextu přísnějšího měření bonity – od října 2018 nastává zpřísňování pravidel bank – viz nová nařízení ČNB.
Pokud vás zajímá, jak na tom jste, co si můžete dovolit nyní, a co třeba po změnách na podzim, můžete se mi ozvat.