Plánujete hypotéku, zjišťujete informace, primárně se ale zajímáte o úrokovou sazbu. Většina z vás se neptá na podmínky, na základě kterých úrokovou sazbu získáte. Nejnižší úroková sazba není jediný parametr, na který byste se měli zaměřit.
Úrok řešit je fajn, ale řešte spolu s ním podmínky úrokové sazby. Zajímá vás co platíte pro to, aby vám banka hypotéku vůbec poskytla.
O čem může být řeč? Jaké povinnosti může pro vás banka nachystat?
Podmínky úrokové sazby jsou zásadním parametrem při rozhodování výběru nejlevnějšího hypotečního úvěru. Se svými klienty podrobně procházím všechny zajímavé možnosti. Nejčastěji se skloňuje povinnost pojištění hypotéky. Je toto pojištění tak povinné, jak to vypadá, či jak bankovní poradci na pobočce prezentují?
Mnozí, které jsem obsluhovala, začali komunikaci třeba i tak, že „vědí, že úvěr musí mít pojištěný povinně“, jinak hypotéku nezískají. Tuto smělou informaci obdrželi v bance, že takové pojištění zajistí schválení hypotéky.
Hypoteční úvěr můžete mít pojištěný, ale nemusíte. Je to vaše rozhodnutí. Nicméně pro banku je větší jistota splácení, když si hypotéku pojistíte, a proto za to nabídne nižší, tedy výhodnější úrokovou sazbu, zpravidla o 0,2 %. Nicméně sic máte nižší úrok, splátka se díky pojištění navýší.
– hypotéka 2 mil / splatnost 30 let / s pojištění schopnosti splácet úrok 5,69 %
splátka hypotéky 11.595 korun + pojištění 1.043 Kč = 12.638/měsíc.
– hypotéka 2 mil / splatnost 30 let / bez pojištění schopnosti splácet úrok 5,89 %
11.850/měsíc.
(příklad dle podmínek platných k 07/2023)
Možná ale chcete pojištění hypotéky mít, tak je ještě dobré přemýšlet nad obsahem pojištění, co vám v úvěrovém balíčku nabízí, protože se jedná o pojištění, které je pro každého stejné = není na míru. Proto je k úvaze, zda neuzavřít životní pojištění individuálně, a to i za cenu vyšší úrokové sazby, nicméně pojištění může být ve výsledku levnější, nebo můžete mít za stejné peníze více muziky. Banky většinou mají různé balíčky. Pojistit se můžete buď na smrt a invaliditu třetího stupně nebo k tomu přidat také pracovní neschopnost nebo ztrátu zaměstnání. Pokud se pojistíte individuálně, můžete mít pojištěnu invaliditu například už od stupně číslo jedna.