Koupě pozemku na hypotéku

Sníte o pozemku, na kterém si postavíte dům snů, bude ostrovem vaší pohody, stanete se majitelem krásné zahrady, budete tam vychovávat své děti… Najít dobrý pozemek, je jako hledat jehlu v kupce sena. Sami jsme před lety hledali pozemek, nepovedlo se to úplně přesně.  Jestliže je to ale váš sen, ze kterého vás nikdo nedoradí, je důležité vybrat pozemek, který splňuje vaše současné potřeby, který bude atraktivní pro budoucí kupce, pokud byste se rozhodli nemovitost prodat.

Možná právě brouzdáte na Sreality, nebo jste se už na svůj pozemek dokonce jeli podívat?

Před samotným nákupem doporučuji se poradit s hypotečním specialistou, aby vám pomohl porozumět vašim finančním možnostem v kontextu vašich plánů. Na koho se obrátit? Při hledání profesionála, mohou pomoct i Google recenze – reference na spolupráci se mnou.

Vyřízení hypotéky není hotové za týden. Ocitnout se v těch nejlepších rukou v průběhu vyřizování určitě oceníte. Často řešíte, jak získat ten nejlepší úrok, ale kritérií v kontextu koupě pozemku či následné výstavby je vždy více: nejen proces banky, ale také potenciál banky pak s vámi stavět či i vstupní faktor, jak v které bance vychází odhady nemovitostí. Je to někdy alchymie vše napasovat co nejlépe, aby ve výsledku zapadlo jako dobře vyskládané puzzle. Pokud se zřídka stane, že odhad nevyjde, mám vždy připravený plán B.

Při výběru pozemku pro stavbu domu nebo chaty, který by byl vhodný pro získání hypotečního úvěru, je důležité zvážit několik faktorů.

Klíčové body, které byste měli vzít v úvahu pokud plánujete koupit pozemek

Poloha a Dostupnost

  • Blízkost k Městským Službám: Preferujte pozemky, které jsou v blízkosti městských služeb, jako jsou školy, školky, nemocnice, obchody a doprava. To zvyšuje hodnotu nemovitosti.
  • Dostupnost Dopravy: Dostupnost hromadné dopravy nebo dobré silniční spojení zvyšuje atraktivitu pozemku pro budoucí majitele. Zejména vlakový spoj je velmi oblíben.

Zóny a Pravidla Stavby

  • Ověřte Zóny: Ujistěte se, že pozemek je určen k výstavbě a že je ve vhodné zóně (obytná nebo rekreační), což umožní legální stavbu. Zjistit, zda je pozemek vhodný pro stavbu domu. Městské nebo regionální úřady mají zónovací plány, které určují, jak může být pozemek v dané oblasti využíván. Existují obytné, komerční, průmyslové a zemědělské zóny. Ověřte, zda je pozemek, který chcete koupit, v oblasti určené pro bydlení.
  • Stavební Omezení: Zjistěte, zda existují stavební omezení nebo požadavky na vzhled budovy ve vaší oblasti.

Pozemek a vhodnost na něm stavět

Před zakoupením pozemku se ujistěte, že není zatížen žádnými právními břemeny nebo omezeními, která by mohla omezit vaši schopnost stavět na něm. To může zahrnovat věcná břemena, zákazy výstavby atd. Právník může pomoci prověřit všechny tyto dokumenty, případně hypotéční specialista vám dá zpětnou vazbu dle náhledu do katastru nemovitostí, zda je pozemek pro banku vhodnou zástavou. Případně když budete brát hypotéku na pozemek, nebo následnou výstavbu, vhodnost pozemku posoudí také odhadce banky, kde se bude hypotéka vyřizovat.

Už se mi stalo, že jsem řešila s klientkou i nevhodný pozemek, která chtěla stavět chatu, pro banku pozemek nebyl vhodný, nicméně i tak se záměr realizoval, jelikož měla jiné dozajištění (nezatížený byt, ve kterém žila), na které banka mohla dát zástavu a pustila tak peníze na koupi pozemku stavbu chaty.

Například nelze stavět na pozemku, který je v zahrádkářské kolonii, takový pozemek není pro banku vhodnou zástavou. Stejně tak, pokud je pozemek označen jako ´ostatní plocha´a další. Hodně informací napoví Katastr, proto pokud byste si nebyli jisti, pošlete mi List vlastnictví, nebo náhled do Katastru.

Plány a povolení

Pro stavbu domu budete potřebovat stavební povolení. To znamená, že musíte mít plány domu schválené místními stavebními úřady. Tyto plány musí být v souladu se stavebními předpisy a normami vaší oblasti. Většina bank při čerpání hypotéky vyžaduje platné stavební povolení k čerpání hypotéku. Schválit hypotéku lze i bez povolení, v případě že chcete i stavět. Je vždy cesta koupit jen pozemek, nebo i rovnou řešit záměr s budoucí stavbou. Pokud nakupujete pozemek a chcete rovnou stavět, pak se bance dokládá k odhadu také budoucí rozpočet, případně projektová dokumentace. V případě, že na pozemku nejsou například sítě, banka bude chtít, abyste je v budoucnu zajistili, dá vám to jako podmínku po vyčerpaní, sítě do 2 let vybudovat.

Infrastruktura a Služby

  • Přístup k Infrastruktuře: Zkontrolujte, zda pozemek má přístup k vodě, elektrické energii, plynu, kanalizaci a internetu.
  • Služby V Okolí: Blízkost k obchodům, restauracím a volnočasovým aktivitám může být atraktivní pro potenciální kupce.

Budoucí Rozvoj

  • Plány pro Okolí: Zjistěte, zda existují plány na budoucí rozvoj v okolí, které by mohly ovlivnit hodnotu nemovitosti.
  • Stavba V Okolí: Podívejte se, zda se v okolí staví nové domy nebo infrastruktura, což může signalizovat rychlý rozvoj oblasti.

Územní plánování

Zjistěte, jaké jsou plány pro rozvoj oblasti, ve které se pozemek nachází. Městské nebo regionální úřady mohou mít plány, které by mohly ovlivnit hodnotu vaší nemovitosti v budoucnosti. Je vždy doporučeno konzultovat právníka nebo realitního specialistu, který má znalost místních právních předpisů a postupů. Také kontaktujte místní stavební úřad, abyste získali konkrétní informace o možnostech nákupu pozemku a stavbě domu ve vaší oblasti.

Daňové povinnosti

Mějte na paměti daňové povinnosti související s nákupem pozemku a stavbou domu. To může zahrnovat daň z převodu nemovitosti, daň z nemovitosti a další místní daně. Informujte se o těchto povinnostech u místních daňových úřadů.

Financování / Hypotéka

  • Ocenění Hodnoty Nemovitosti: Banky provedou ocenění pozemku či odhad budoucí budovy před poskytnutím hypotečního úvěru. Pokud nejdříve kupujete pozemek, nemá projekt a plány, nevadí, pokud je pozemek ok, tak jde poskytnout hypotéka jen na pozemek.
  • Výše Hypotečního Úvěru: Ověřte si, jakou částku můžete získat jako hypoteční úvěr na základě vašeho příjmu a úvěrové historie předem u hypotečního specialisty.  Pokud plánujete financovat nákup pozemku a stavbu domu hypotékou, budete potřebovat dobrou kreditní historii a stabilní příjem ideálně 1 rok (ale lze i kratší období). To jaké příjmy lze zahrnout je lepší konzultovat s předstihem, vyhnete se tak zbytečnému stresu, až narazíte na koupi, kde budete spěchat a budete chtít být připraveni. Pokud jste podnikatel/OSVČ, tak doporučuji také řešit s předstihem. Každá banka má jiné propočty související s vaším podnikáním, některé banky umí pracovat i s více DP = pokud se vám nepovedl poslední rok, ale třeba poslední dva, tři roky zpět máte ekonomiku dobrou, je to také nástroj, se kterým se pracovat dá. Vybrané profese lze počítat i mimo daňové přiznání, pouze přes obraty na účtech.
💡 Kupujete zatím jen pozemek na hypotéku, ale víte, že chcete stavět do budoucna. Nechte si hypotečním specialistou spočítat bonitu na celý budoucí záměr, aby se nestalo, že vám pak další hypotéku banka nedá. Je to pro vás sice rámcová informace, ale nastaví vám také zrcadlo, kolik může být vaše celková budoucí splátka. Doporučuji záměr výstavby nadhodnotit (klidně o 20 %) protože v praxi pak stavba stojí více, než je původní plán (moje praxe).

Obrátit se na hypotečního specialistu je dobrý nápad z několika důvodů

1. Odborné Poradenství

Hypoteční specialisté mají hluboké znalosti o různých typech hypoték, úrokových sazbách, podmínkách úvěrů a aktuálním stavu na trhu nemovitostí. Pomohou vám porozumět všem možnostem, které máte k dispozici, a poradí vám s výběrem nejvhodnějšího typu hypotéky pro váš konkrétní případ.

2. Ušetření Času a Námahy

Hypoteční proces může být složitý a časově náročný. Hypoteční specialisté znají postupy, dokumentaci a jsou zvyklí jednat s bankami. Pomohou vám s vyplněním potřebných formulářů a zrychlí proces schválení hypotéky.

3. Porovnání Nabídek

Specialisté mají přístup k různým bankám a hypotečním institucím. Pomohou vám porovnat nabídky od různých poskytovatelů a najít hypotéku s nejnižšími úrokovými sazbami a nejlepšími podmínkami.

4. Individuální Přístup

Hypoteční specialisté pracují s vámi individuálně, aby pochopili vaše finanční cíle a situaci. Navrhnou hypoteční produkt, který je přizpůsobený vašim potřebám, což zvyšuje pravděpodobnost schválení hypotéky.

5. Získání Lepších Podmínek

Díky svým znalostem a kontaktům mohou hypoteční specialisté jednat s bankami o lepších podmínkách úvěru, což může znamenat nižší úrokovou sazbu nebo snížení poplatků.

6. Šetření Peněz

Díky lepším podmínkám, nižším úrokovým sazbám a sníženým poplatkům můžete díky hypotečnímu specialistovi ušetřit peníze během celé doby splácení hypotéky.

7. Rozumění Složitostem Trhu

Trh s nemovitostmi a hypotékami se neustále mění. Hypoteční specialisté mají nejnovější informace o trhu a mohou vás upozornit na možné změny, které by mohly ovlivnit vaše rozhodnutí. Pokud klient uvítá, podám zpětnou vazbu na kupovanou nemovitost, zadám nemovitost do cenové mapy, také mám okolo sebe kolegy realitní makléře, pro které je prodej a nábor nemovitostí denním chlebem a mají informace z první ruky.

Celkově vzato, hypoteční specialisté mohou poskytnout cennou odbornou radu a pomoci vám při procesu získání hypotéky nejen v roce 2023, což může ušetřit čas, námahu a peníze. A když navíc máte vedle sebe člověka, který je i lidskou či psychickou podporou, je to k nezaplacení:)

Pokud vás zajímají informace kolem vhodnosti vašeho pozemku a jeho potenciálu na něm stavět, ozvěte se. Jsem k dispozici pro jakékoli další podněty související s hypotékou. 

Lenka
lenka@lenkavagnerova.cz
REFERENCE

Každý máte jiný příběh a já jsem tu profesně i lidsky pro všechny, kdo moji pomoc potřebujete. Posledních 11 let se specializuji na financování nemovitostí, hypotéky, úvěry. Zajistím finance na koupi nemovitosti i bez dokládání příjmů nebo pokud jste čerstvě po insolvenci. Za moje služby nic neplatíte.
Komentáře