Nezávislý hypotéční specialista, finanční poradce nebo banka?

Nezávislý hypotéční specialista, finanční poradce nebo banka?

Článek ilustruje Labuť, jelikož ani ta není ráda na vše sama, potřebuje mít vedle sebe partnera. Domnívám se, že kvalitní profesionál a průvodce při výběru vhodné hypotéky je pro žadatele o hypotéku k „nezaplacení“.

Tři  cesty, koho můžete oslovit

 1. Banka a bankovní hypoteční poradce. Člověk, který se specializuje na financování nemovitostí v bance, kde je zaměstnaný. Bude prodávat pouze svůj produkt, produkty jedné banky.
 2. Specialista na hypotéky. Profiluje se většinou na produkty hypotéka pro fyzické a právnické osoby.
 3. Finanční poradce. Ten sjednává produkty ve výše uvedeném rozsahu a k tomu dále nabízí například: penze,  spoření, investice, pojištění všeho druhu = stovky produktů a kombinací. Může však takovému množství rozumět a být opravdovým znalcem oboru vč. specializace na bydlení?
  Když potkáte finančního poradce, který „ví, co je pro vás nejlepší“, pravděpodobně bude v tomto duchu s vámi i jednat, nabídne vám další produkty, než jen ten, se kterým jste ho původně oslovili (v kontextu tohoto článku se jedná většinou o hypotéku).

Nevýhody, když si půjdete sjednat hypotéku do banky

 • Omezenost pouze na jeden produkt/produkty (jedna banka = jednooký král).
 • Metodika banky má své limity. V některé bance neudělají hypotéku podnikateli na objem který potřebuje, ve druhé nevezmou cizince, ve třetí bance neuznají max výši rodičovské, ve čtvrté bance špatně vychází odhady… a tak bych mohla pokračovat.
 • Bankovní poradce má pracovní dobu, musíte jej navštívit v místě, kde pracuje a musíte se v mnohém přizpůsobit.
 • Když se rozhodnete zjišťovat podmínky všech bank, zabere vám to hodně času.
 • Nikdy nemáte jistotu, zda to, co vám jednotlivá banka nabízí, byste nezískali výhodněji.
 • Bankéř vám nevyběhá úřady, Katastr, či se z něj nestane kurýr či osoba, která za vás cokoli ad hoc zařídí.
 • Banka není k dispozici 24/7.

Výhody, pokud hypotéku sjednáte s nezávislým hypotečním specialistou

 • Budete v rukou člověka, který je ve svém oboru profesionál, má přehled napříč trhem.
 • Dá vám přehled o všech bankách. Vysvětlí výhody a nevýhody každé. Doporučí nejlepší řešení. Nejen úrok, ale i proces a podmínky jsou důležité.
 • Nezávislý hypoteční specialista se stane nárazníkem pro banku, bude k vám filtrovat během procesu vyřízení jen to podstatné a vy si udržíte nervovou soustavu relativně v klidu.
 • Bude pracovat za vás a vy se v ideální případě procesem jen svezete.
 • Vždy si udělá si na vás čas, přijede za vámi, kam potřebujete. Nemá otevírací dobu.
 • Ví, kde vyjde například rodičovská 4 100 a kde 18 000, pokud máte takový výměr.
 • Ví, v jaké bance vytáhne z daňového přiznání nejvyšší objem hypotéky, když to potřebujete.
 • Jste právnická osoba? I na tu lze vzít hypotéku jako na fyzickou osobu, když víte jak.
 • Jste ve zkušební době? Jsou oficiální cesty, jak si hypotéku vzít.
 • Ví, v jaké bance nevychází odhady určitých nemovitostí.
 • Zajistí vám slevu na poplatcích, či dojedná zdarma.

Rozdíl mezi finančním poradcem a hypotéčním specialistou spočívá v jejich specializaci a oblasti působnosti

 1. Finanční poradce:
  • Finanční poradci jsou odborníci v oblasti osobního financování a investic.
  • Poskytují širokou škálu služeb týkajících se financí, včetně správy portfolia, plánování důchodu, investičního poradenství, pojištění a dalších finančních záležitostí.
  • Jejich cílem je pomoci klientům dosáhnout finančních cílů a optimalizovat jejich celkovou finanční situaci.
 2. Hypotéční specialista:
  • Hypotéční specialisté jsou specializovaní na oblast hypoték a nemovitostí.
  • Pomáhají klientům vybrat a získat hypotéku na nákup nemovitosti. To zahrnuje poradenství ohledně různých typů hypoték, úrokových sazeb, splátkových plánů a podobně.
  • Jejich hlavním cílem je zabezpečit pro klienta výhodnou hypotéku, která bude odpovídat jeho finančním možnostem a potřebám.

Rizika spojená s finančními poradci:

 1. Nesprávné poradenství: Existuje riziko, že finanční poradce může doporučit investiční produkty nebo strategie, které nejsou vhodné pro klienta. To může vést k finančním ztrátám.
 2. Konflikt zájmů: Někteří finanční poradci mohou mít skrytý konflikt zájmů, například kvůli provizím za určité produkty. To může ovlivnit jejich doporučení.
 3. Nízká profesionalita: Ne všichni finanční poradci mají stejnou úroveň odbornosti a profesionalismu. Důležité je vybrat si licencovaného a důvěryhodného poradce.
 4. Neregulovaní poradci: Vyhněte se neregulovaným poradcům.
 5. Je důležité provádět důkladný průzkum a vybrat si finančního poradce s dobrým renomé a referencemi. Měli byste se také ptát na jejich poplatky, provizní strukturu a způsob placení, aby bylo jasné, jaké jsou jejich motivace.

Chystáte se kupovat, stavět rekonstruovat a potřebujete hypotéku. Koho si vybrat?

Hledejte někoho, kdo ve vás vzbudí důvěru, má dohledatelné reference od jiných klientů. Podívejte se, jak se prezentuje na webu, sociálních sítích, to také leccos napoví.

Doporučuji Vám jednat přímo s nezávislým specialistou na finance do bydlení.

Trh s hypotékami v kontextu denně měnících se podmínek lze hypotečním specialistou celkem statečně obsáhnout. Věřím, že je velká pravděpodobnost, že si dobře vyberete, když budete hledat specialistu,  který má dobré reference nebo vám byl doporučen.

Finanční poradce

Finanční poradce zastupuje stovky produktů. Zná je však? Máte jistotu, že vás provede hypotékou tak kvalitně, jako člověk, který se na tyto produkty specializuje?

Zkušenost mi naznačuje, že někteří finanční poradci jsou často pod dusícími plány svých nadřízených společností. Leckdy to má za výsledek vyvíjení nátlaku na klienta, aby daný produkt uzavřel, jelikož „jej potřebuje“.

Životní pojištění jako obchod se strachem lidí?

Při tématu pojištění jednoho mého klienta v něm poradce vyvolal paniku, když si pojištění neuzavře, do týdne zemře. Ptal se ho, co pak bude dělat jeho žena a děti? Klienta tím velmi znejistil. Chápu, pro poradce sjednávajícího tento produkt je finanční motivace tento produkt uzavřít. Přesto by neměl nikdo v lidech vyvolávat strach, nebo je přesvědčovat ve slepém přesvědčení, že se bez daného produktu dále v životě neobejdou.

Praxe s jinými obory mi ukázala, že funkční systém je specializace a spolupráce v rámci oborů.

 • Realitní makléř zná své řemeslo nejlépe. Pro mnohé vypadá jeho práce hrozně jednoduše, „pověsí se na web inzerát a čeká se“. Praxe je mnohem složitější. Ve svém okolí mám realitní makléře, kteří umí obratem prodat nemovitost, kterou někdo inzeroval měsíce neúspěšně sám. Realitky mají databáze poptávajících klientů, a leckdy ani na internet nemovitost nepověsí.
 • Nezávislý hypoteční specialista zná banky a jejich uvažování, metodiky, podmínky, ví, co si kde může dovolit. Je to jeho denní chleba.
 • Pojišťovací makléř se orientuje na pojistky všeho druhu… Jelikož je tímto směrem profilován a rozumí tomu, může být kreativní a vytvořit pro vás velmi kvalitní pojišťovací produkty.

Certifikace udělala čistku

Co je pozitivní, oblast financí se částečně vyčistila od lidí, kteří si touto oblastí spíše přivydělávali, či jí někteří nedělali dobré jméno. Věřím, že tento trend bude pokračovat. V loňském roce bylo povinné složit zkoušky dle zákona č. 257/2016 Sb a udělat si tak certifikaci pod dohledem ČNB.

Odborník na finance do nemovitostí i finanční poradce pracují za provizi. Ještě jedno by měli mít společné, a to pracovat za každých okolností v zájmu klienta, a ne ve prospěch své peněženky.

Až budete řešit, zda víc metrů podlahy, či víc koutů zahrady. Stáhněte si jako inspiraci e-book Naše cesta z města.

Lenka Vagnerová

Jsem hypoteční a úvěrová specialistka. Mojí úlohou je převést vás přes most všech bank k té pro vás nejvhodnější. Hypotéka není jen honba za nejlepším úrokem, je to soubor všech proměnných, které je dobré znát, než někam vstoupíte.”

Spojíme se? lenka@lenkavagnerova.cz

Každý máte jiný příběh a já jsem tu profesně i lidsky pro všechny, kdo moji pomoc potřebujete. Posledních 11 let se specializuji na financování nemovitostí, hypotéky, úvěry. Zajistím finance na koupi nemovitosti i bez dokládání příjmů nebo pokud jste čerstvě po insolvenci. Za moje služby nic neplatíte.
Komentáře