Úrok jako jediné kritérium?

Plánujete hypotéku, zjišťujete informace, primárně se ale zajímáte o úrokovou sazbu. Většina z vás se neptá na podmínky, na základě kterých úrokovou sazbu získáte. Nejnižší úroková sazba není jediný parametr, na který byste se měli zaměřit.

TIP 1 – řešte i podmínky nabídnuté úrokové sazby

Mýtus: nejlepší úrok = nejvýhodnější.  … Opravdu?

Úrok řešit je fajn, ale řešte spolu s ním podmínky úrokové sazby. Zajímá vás co platíte pro to, aby vám banka hypotéku vůbec poskytla.

O čem může být řeč? Jaké povinnosti může pro vás banka nachystat?

  • pojištění hypotéky alias pojištěné schopnosti splácet alias životní pojištění
  • pojištění nemovitosti u spolupracující pojišťovny (každá bank má nějakou navázanou spolupráci s pojišťovnou)
  • aktivní využívání běžného učtu v dané bance s individuálně nastavenými kritérii jak máte účet používat  pro zachovaní získané úrokové sazby
  • používání karty k účtu s individuálně nastavenými kritérii jak máte kartu používat  pro zachovaní získané úrokové sazby

Podmínky úrokové sazby jsou zásadním parametrem při rozhodování výběru nejlevnějšího hypotečního úvěru. Se svými klienty podrobně procházím všechny zajímavé možnosti. Nejčastěji se skloňuje povinnost pojištění hypotéky. Je toto pojištění tak povinné, jak to vypadá, či jak bankovní poradci na pobočce prezentují?

Jak je to s povinností uzavřít pojištění hypotéky

Mnozí, které jsem obsluhovala, začali komunikaci třeba i tak, že „vědí, že úvěr musí mít pojištěný povinně“, jinak hypotéku nezískají. Tuto smělou informaci obdrželi v bance, že takové pojištění zajistí schválení hypotéky.

Pojištění nemá vliv na schválení úvěru, nezlepší se tím kredit, neovlivní vaši bonitu.

Hypoteční úvěr můžete mít pojištěný, ale nemusíte. Je to vaše rozhodnutí.  Nicméně pro banku je větší jistota splácení, když si hypotéku pojistíte, a proto za to nabídne nižší, tedy výhodnější úrokovou sazbu, zpravidla o 0,2 %. Nicméně sic máte nižší úrok, splátka se díky pojištění navýší.

Příklad 

– hypotéka 2 mil / splatnost 30 let / s pojištění schopnosti splácet úrok 5,69 %
splátka hypotéky 11.595 korun + pojištění 1.043 Kč = 12.638/měsíc.
– hypotéka 2 mil / splatnost 30 let / bez pojištění schopnosti splácet úrok 5,89 %
11.850/měsíc.
(příklad dle podmínek platných k 07/2023)

 

Možná ale chcete pojištění hypotéky mít, tak je ještě dobré přemýšlet nad obsahem pojištění, co vám v úvěrovém balíčku nabízí, protože se jedná o pojištění, které je pro každého stejné = není na míru. Proto je k úvaze, zda neuzavřít životní pojištění individuálně, a to i za cenu vyšší úrokové sazby, nicméně pojištění může být ve výsledku levnější, nebo můžete mít za stejné peníze více muziky. Banky většinou mají různé balíčky. Pojistit se můžete buď na smrt a invaliditu třetího stupně nebo k tomu přidat také pracovní neschopnost nebo ztrátu zaměstnání. Pokud se pojistíte individuálně, můžete mít pojištěnu invaliditu například už od stupně číslo jedna.

TIP 2: Zajímejte se o poplatky, které mohou nastat v období, kdy už máte hypotéku podepsanou

Jaké poplatky může pro vás banka nachystat? Pokud jste zvědaví, vše najdete u dané banky v sazebníku poplatků. Může se jednat o poplatky za:

  • vyřízení hypotéky
  • odhad nemovitosti
  • čerpání hypotéky
  • následné prohlídky odhadcem (například developerské projekty, výstavby, rekonstrukce…)
  • dodatek ke smlouvě – například když si sjednáváte hypotéku bez nemovitosti, tak se pak hradí více poplatků, které jdou do tisíců Kč, se kterými ne vždy počítáte dopředu
  • rezervace finančních zdrojů – banky jej účtují v případě, když nečerpáte hypotéku a musí vám držet finanční prostředky delší dobu, než plánovali. Například při koupi nemovitosti s dobou čerpání přesahující 6 měsíců, u hypotečních úvěrů na výstavbu, dostavbu nebo rekonstrukci přesahující dobu čerpání 24 měsíců. Nicméně jsem zažila fakt, kdy banky tento poplatek klientovi odpustili, i když ho v ceníku měly uvedený.

Tip 3: Zvolená fixace v kontextu doby

Zažila jsem období, kdy byly úrokové sazby okolo 1,5 % p.a. při fixaci na 5 let, ve stejném období například 1,8 % p.a. s fixací na 10 let. Více lidí v minulosti volilo kratší fix, ve snaze vidět hned tzv na max co  nejnižší splátku, nehleděli na kontext doby, že může být hůř – „ňák bylo, ňák bude“, i to je heslo, proč ne:) Já, jako specialistka na hypotéky klientům chci ukázat cesty všechny, doporučím – řeknu svůj názor, ale rozhodnutí je vždy na vás. Komu se zvedl v současné době úrok díky konci fixace, splátka se ve většině případů ztrojnásobila.

Když v současné době řešíme hypotéku, glosujeme, jak nastavit fix nyní, kdy jsou úrokové sazby nad 5 %. Jsem osobně zastáncem 3leté fixace, protože věřím, že úrokové sazby budou do 3 let lepší, než teď. 3letá fixace má vyšší úrok než 5ti letá, i přesto bych to doporučila. I pokud by úrokové sazby spadly na dno za rok, máte možnost dopředného refinancování, v praxi znamená, že si zarezervujete v jiné bance nízký úrok už v průběhu fixace, refinancujete se ale až na konci fixačního období (tedy ten třetí rok). Mate budoucí podmínky rezervované, i když jste pořád v současné bance.

Tip 4: Každá banka používá jiný metr

Každá banka má velmi obsáhlou, detailně popsanou metodiku, která se neustále aktualizuje. Setkávám se i s tím, že pracovník pouze jedné konkrétní banky neví vždy všechno z hlavy a umí být zaskočen dotazem. Metodické oříšky a kombinace jsou jednou z disciplín, které mě osobně velmi baví.

Ne každý žadatel o hypotéku řeší pouze úrok a podmínky u hypotéky. Často tyto situace může doprovázet stres, zda vůbec hypotéku dostane, zda se vejde do požadavků banky, protože ne každá banka chce něčím specifického klienta a leckdy je přístup bank velmi konzervativní.

Mohu demonstrovat příklad mého klienta, který chtěl vytáhnout 1 milion, dával do zástavy byt v centru prahy za 20 mil, neměl ale jak prokázat příjem = nevešel se do klasických pravidel posuzování hypoték, dle pravidel ČNB. Byl roztrpčen, že přece dává bance dost, na to kolik o ní chce… Toto je bohužel realita. Faktoru na cestě bývá hodně, každá cesta je jiná, tak jako každý jste jiný.

Abych případ klienta dopověděla, tento financování získal, ale v tomto případě jinou, než klasickou hypotéční cestou, jednalo se o družstevní financování, projekt, ve kterém jsem také zapojena.

Nezávislý kvalitní poradce ví, která banka je pro koho vhodná a která ne. Velké rozdíly jsou mezi podnikateli ve smyslu výpočtu příjmů (doba podnikání, druh účetnictví, obor činnosti). Třeba jako podnikatel, jež uvažujete o hypotéce nejdřív mapujte, kolik vám která banka může vůbec půjčit, pak se teprve zaměřte na úrok a podmínky.

Podobný případ je s cizinci, ne každá banka například udělá hypotéku občanovi Zambie (i když u nás v ČR pracuje), vezme příjem z rodičovské nebo Dohody o pracovní činnosti, či uzná příjem ze zahraničí a schválí hypotéku ve zkušební době.

Není turista jako turista

Turistika po bankách a hledání dostupných informací vám zabere opravdu hóódně času, ale pokud vás to baví, či se chcete spolehnout pouze na vlastní úsudek, proč ne.

Na druhou stranu, je na trhu hodně profíků, mezi které se taky řadím. Profíky myslím primárně specialisty na hypotéky a úvěry, protože si nemyslím, kdo dělá vše a nazývá se například finanční poradce, že umí opravdu vše, protože by to už byl nadčlověk, bohužel pak nějaká ta noha vždycky kulhá (nemám na všechny a všechno stejný metr, ale už jsem takto dodělávala po svých „kolezích“ klienty, kteří bylí více pokusnými králíky, když je přede mnou vláčeli po špatně zvolených bankách). Mezitím co pro vás mapujeme trh, protože to máme jako denní chleba, vy se můžete raději věnovat polehávání na gauči, jiné práci, nebo opravdové turistice, která vás nabije a nevysaje z vás energii. Ono obejít všechny banky a stavební spořitelny, to se dá nazvat koníčkem, takže „proti gustu žádný dišputát“:).

Doporučuju využít služeb nezávislého hypotečního specialisty, znalého svého řemesla, s referencemi, který vám vše ohlídá, zařídí nejlepší hypotéku zdarma, zároveň se o vás postará i v budoucnu, budete-li chtít. 99 % práce se děje on-line, na dálku, nejsou nutné žádné složité schůzky či ježdění.

LeV
lenka@lenkavagnerova.cz

 

Každý máte jiný příběh a já jsem tu profesně i lidsky pro všechny, kdo moji pomoc potřebujete. Posledních 11 let se specializuji na financování nemovitostí, hypotéky, úvěry. Zajistím finance na koupi nemovitosti i bez dokládání příjmů nebo pokud jste čerstvě po insolvenci. Za moje služby nic neplatíte.
Komentáře